Dziecko swobodne

Mam w domu dziecko, swobodne dziecko. Dziecko, które nie liczy do 10, nawet do 5 nie liczy, nie zna wszystkich kolorów, ba, zna może w sumie cztery lub pięć, jak się uda trafić akurat. Dziecko, które nie czyta, a nawet nie zna litery g jeszcze, dziecko, które mówi „lowel” zamiast rower i „kocham bańdzio” za to gada jak najęte i zaskakuje każdego dnia czymś nowym. Dziecko od którego czasem wymagam, ale przede wszystkim nie naruszam przy tym Jego granic. Do niczego nie zmuszam, bo wiem, że ma na wszystko czas, swój własny czas i nie chcę żeby dziś jeszcze brało udziału w rywalizacji kto pierwszy.

Dziecko, które niczego nie musi, dziecko, które może, które ma tak, jak ja czy Ty wybór. Dziecko, któremu też się nie chce i które też ma swoje słabe dni i fochy, nawet kilka razy dziennie.  Za to mam dziecko swobodne. Dziecko, któremu nie sprawia żadnej trudności powiedzenie kocham czy przepraszam, dziecko, które umie nazwać swoje uczucie i które widzi emocje innych. Dziecko o które się boję, ale któremu ufam. Dziecko, które skacze po drzewach, wspina się, biega, zjeżdża na ślizgawce „nienormalnie” i pływa w kałużach, dziecko, które się brudzi i śpi z rodzicami, dziecko, które wszystko doświadcza, wszystkiego może dotknąć i spróbować. Dziecko, które bywa, że rzuca się na podłogę i szlocha, bo coś mu nie wyszło. Dziecko z którym się rozmawia i przegaduje wszystkie słabsze i lepsze chwile. Dziecko, którego się nie oszukuje żeby samo nie okłamywało.

Myśląc o przyszłości mojego dziecka mam marzenie, żeby przede wszystkim było szczęśliwe, żeby szanowało drugiego człowieka, żeby widziało w drugiej osobie najpierw dobro. Było tolerancyjne i otwarte na innych, żeby rozmawiało o problemach i umiało wybaczać. Staram się, żeby moje dziecko miało Dzień Dziecka codziennie. Nasz dzieci nie wymagają od nas zbyt wiele, myślę, że dla wszystkich najważniejsze są chwile z nami, rodzicami i czas, który im dajemy, który jest czasem bezcennym, ale jakże procentującym.

DSC_4656
DSC_4669
DSC_4672
DSC_4649
DSC_4653

DSC_4649

DSC_4663

DSC_4676

print

Polecam zajrzeć też tutaj