Hity z półki #6

Książki u nas zdecydowanie w dalszym ciągu na topie i pierwszym miejscu. Czytamy w łóżku, przy stole, w tramwaju, autobusie, na podłodze, krześle, podczas gotowania, w aucie, wszędzie! Na początku tego roku pojawił się magiczny Projekt 52 czyli 52 książki, po jednej tygodniowo. Wliczając książki przeczytane Mikołajowi pochłonęłam potrojoną liczbę, bankowo! Jak jakaś przypadnie do gustu czytamy kilka razy dziennie. Cieszy mnie ten fakt ogromnie. Czytanie Mikołajowi sprawia mi maksymalną frajdę, a wiem, że wiele dobrego z tego wyniknie.

Dziś o książkach, które w obiegu w ostatnich tygodniach.

hity z półki 1

  1. Narwańcy, uwodziciele, samotnicy (tekst i ilustracje: Adrienne Barman, Wydawnictwo Dwie Siostry) Mamy ją od dłuższego czasu i za każdym razem jak trafia do naszych rąk zachwyca. Genialne ilustracje szwajcarskiej graficzki. Książka to zabawny atlas świata z ponad 600 gatunkami zwierząt. Mamy tutaj gigantów i liliputy, uwodzicieli i samotników, mistrzów kamuflażu i gladiatorów, specjalistów od architektury i nocne marki, a we wszystkie te cechy wcielono są zwierzęta. Majstersztyk!
  2. Lotta Trzy opowiadania, (teksty: Astrid Lingren, Wydawnictwo Zakamarki) To jedna z naszych książek do poduszki na sen. Najpierw przyszliśmy z nią z biblioteki, a kiedy minął termin oddania trafiła z księgarni już na stałe, bo bez niej wieczory nie istniały. Uwielbiamy Lottę za spryt i pomysłowość. Szczególnie ulubionym opowiadaniem Mikołaja jest to z ratowaniem świąt Bożego Narodzenia. Polecam właśnie na długie zimne i jesienne wieczory.
  3. Proszę mnie przytulić (autor: Przemysław Wechterowicz, ilustracje: Emilia Dziubak, Wydawnictwo Ezop)  To pozycja, którą Mikołaj odkrył na zajęciach na które chodzimy trzy razy w tygodniu. Swoją drogą serce rośnie jak widzę na półkach te wszystkie piękne klasyki zaczynając od Czereśniowej, kończąc na Jabłonce Eli. Mnie ona też bardzo przypadła do gustu za dużą dawkę empatii, która bije z treści. Pewnego dnia Tata Niedźwiedź zdradził w sekrecie Niedźwiadkowi, że wystarczy się mocno do kogoś przytulić, a świat stanie się piękniejszy. I tak zaczyna się niezwykła przygoda ojca i syna. Wędrują razem przez las i przytulają każdego, kogo spotkają na swojej drodze.
  4. Prawie wszystko (autor: Joelle Jolivet, Wydawnictwo Egmont) W tej pozycji mamy naprawdę prawie wszystko. Drzewa i kwiaty, owoce i warzywa, zwierzęta, historyczne stroje, ludowe ubiory z całego świata, domy, narzędzie, maszyny budowalne, samochody, pociągi… statki, samoloty, helikoptery… instrumenty muzyczne. Dużym atutem książki jest krótki opis tego wszystkiego, co pojawia się w środku, więc to dobra ściąga dla nas dorosłych, którzy wiedzą prawie wszystko;)
  5. Basia i Mama w pracy (autor: Zofia Stanecka, Wydawnictwo Egmont) Książka bardzo na czasie u nas. Liczę, że chociaż w małym stopniu Mikołaj zrozumie, że pracuję w domu i potrzebuję chwili na tą pracę. Wszystkim dookoła opowiada o tym fakcie, a sam jakoś nie do końca to rozumie. U Basi jest podobnie, tylko, że tam nadeszła wiosna, a razem z nią zmiany w domu. Franek nauczył się pełzać, a Mama wraca do pracy. Od tej chwili nic już nie będzie takie jak dawniej. Szybko okazuje się, że nie tylko Basia jest niezadowolona w tej nowej sytuacji. Skąd my to znamy;)
  6. Hity z półki 2Mapy (tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Wydawnictwo Dwie Siostry) Pisałam już o niej w ostatnim książkowym pościel, ale muszę raz jeszcze wspomnieć, że to w dalszym ciągu hit i wgapiamy się w nią codziennie. Mikołaj dostał od nas na urodziny Puzzle magnetyczne zwierzęta świata, które znów za chwilę będą dostępne w naszym SKLEPIE i uatrakcyjniliśmy sobie czytanie. Zaglądamy do mapy, potem na tablicę magnetyczną szukamy miejsc i mamy przy tym niezłą frajdę oboje! Genialna pozycja i dla małych i dla dużych.
  7. Pod ziemią, pod wodą (tekst i ilustracje Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Wydawnictwo Dwie Siostry) Bardzo cenię sobie tego typu książki za dwa fakty. Za to, że wciąga i dużych i małych i że duzi mogą się przy nich uczyć czegoś nowego, bo serio odkrywam nie tylko pod wodą, ale i pod ziemią zupełnie dla mnie nowe rzeczy. Mikołaj mówi, że ta książka to Jego komputer, bo otwiera się jak laptop. Zdecydowanie woli to, co pod ziemią. Ta pozycja to naładowana informacjami księga pełna ogromnych ilustracji i szczegółowych przekrojów. Poprowadzą nas one w głąb naszej planety, pokazując, co kryje się pod powierzchnią lądów i wód. Będziemy schodzić coraz głębiej i głębiej – od cienkiej warstwy gleby tuż pod stopami do gorącego jądra Ziemi, od skąpanych w słońcu raf koralowych do pogrążonego w ciemności i chłodzie najgłębszego miejsca oceanów.
  8. Bullerbyn, Trzy opowiadania (tekst: Astrid Lindgren, Wydawnictwo Zakamarki) To kolejna książka przytargana z biblioteki. Trochę wzięłam ją pod siebie, bo bardzo miło wspominam lekturę Dzieci z Bullerbyn, nawet pamiętam w którym miejscu w domu ją czytałam. Lubię ją za to, że pokazuje, że życie bez zabawek może nie być wcale nudne, że wspólne wymyślanie zabaw może być świetną zabawą. Dla mnie ta książka ma w sobie jakąś magię. Mikołaj też bardzo się wciągnął i czytamy ją teraz wieczorami przed snem.
  9. Jak też chcę chodzić do szkoły ( tekst: Astrid Lindgren, Wydawnictwo Zakamarki) Bardzo dużo u nas książek Astrid Lindgren, zdecydowanie nasza ulubiona autorka. Peter chodzi do szkoły, ma pięcioletnią siostrę Lenę, która bardzo chciałaby z nim chodzić do szkoły, więc pewnego dnia brat zabiera małą Lenę ze sobą…
  10. Krowa Matylda nie może zasnąć ( autor: Alexander Steffensmeier, Wydawnictwo Media Rodzina) Bardzo lubimy przygody Matyldy, Mikołaj szczerze przy każdym czytaniu ma niezły ubaw. Matylda nie może zasnąć. Czy  przytulić się do gospodyni? Przycupnąć obok kur? Ten pomysł nie wzbudza powszechnego entuzjazmu. Matylda robi wkoło dużo zamieszania. Łóżko gospodyni zarywa się, a kurze grzędy są kompletnie zdewastowane, po tym, jak Matylda usiłuje się na nie wdrapać. Na koniec nie śpi już cała wieś, a Matylda…

Teraz na naszej liście mamy kolejne trzy pozycje do zdobycia, są to Zwierzaki cudaki, Rok w lesie, Inwentarz zwierząt, który mamy tylko w wersji po portugalsku. Podrzućcie jakieś fajne nowości, które zagościły ostatnio na Waszych półkach!

print

Polecam zajrzeć też tutaj