Wychodne Mam – listopad

Rozpoczynamy nowy cykl na blogu pod przewrotnym tytułem „wychodne Mam”. Raz w miesiącu będę robiła subiektywny przegląd tego, co można w danym miesiącu zobaczyć w Poznaniu. Będą wystawy, spektakle, warsztaty, spotkania i koncerty. To nie będą miejsca dla mam z dziećmi chociaż pewnie w niektóre będzie można je śmiało zabrać, ale chcę żeby to było wychodne mam. Fajnie gdybyśmy my, poznańskie mamy raz w miesiącu mogły spotkać się przypadkiem w takich właśnie miejscach. Już teraz zbieramy ekipę na styczniowy Musical Metro, idziesz z nami?;) Cieszę się sama na ten cykl, bo dzięki niemu sama będę bardziej na bieżąco co w kulturze piszczy! Będzie po jednej, czasem po dwie propozycje w każdej z kategorii.

No to zaczynamy!

W Y S T A W Y:

Izabella Gustowska „Nowy Jork i Dziewczyny”

resizedimage600316-Izabella-Gustowska.-Nowy-Jork-i-dziewczyna-2015.-fot.-dzieki-uprzejmoci-artystki-web-21

Punktem wyjścia wystawy Izabella Gustowska. Nowy Jork i dziewczyna jest postać Josephine Hopper (1883-1968) – zapomnianej artystki, żony i modelki amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera. Stała się ona inspiracją dla projektu skupionego wokół twórczych kobiet z różnych pokoleń – ich wyborów, kolei losu i możliwości realizacji własnych celów i pragnień. Wśród nich jest sama Gustowska występująca w podwójnej roli: jako jedna z bohaterek-artystek, a zarazem autorka narracji o innych kobietach. Na całej wystawie, która jak zawsze u Gustowskiej jest zmysłową przestrzenią obrazów i dźwięków, rzeczywistość wirtualna splata się z elementami realnymi, a sceny wyreżyserowane przenikają się z tymi z życia codziennego. Filmowe widma przedmiotów sąsiadują z prawdziwymi obiektami, na przykład kapeluszem przywiezionym z Nowego Jorku, czy  biograficzną książką o Edwardzie Hopperze autorstwa Gail Levin. Do sfery realnej należą też cztery prace włączone w instalację

5.11.2015-07.02.2016 Galeria Art Station (Stary Browar)

T E A T R + B A L E T

„Przez park na Bosaka” – gościnnie Teatr Kwadrat

przez-park-na-bosaka

Kiedy bywałam w teatrze w Szczecinie uwielbiałam gościnne spektakle. Nie zapomnę genialnej Peszek wijącej się po scenie w pewnym spektaklu. Tym razem w roli głównej możemy zobaczyć Żmudę – Trzebiatowską. „Choć mówią, że ślepa – jaka miłość jest każdy widzi. Najtrudniejsza z najprostszych rzeczy na świecie. A kiedy uczucie zostaje zalegalizowane i zamienia się w instytucję zwaną małżeństwem? Wtedy z czasem robi się… zabawniej! Neil Simon jest najczęściej wystawianym dramaturgiem na świecie i jedynym żyjącym pisarzem, który na Broadwayu ma teatr swojego imienia. Jako pierwsza uznanie przyniosła mu właśnie sztuka „Przez park na bosaka”, która rozsławiła takie gwiazdy jak Robert Redford, czy Jane Fonda.”

14 listopada Teatr Wielki w Poznaniu -> 17:30 i 20:30

„Jezioro Łabędzie” P. Czajkowski

000752photo

Klasyka! Nigdy nie widziałam, a zawsze zobaczyć chciałam. Może tym razem się uda, bo chodzi za mną coś pokroju baletu, a tutaj sama kwintesencja. Może ktoś jeszcze chętny i zdecydować mi się będzie łatwiej? Jedna z recenzji, którą przeczytałam o wystawianym balecie w Poznaniu brzmiała tak: „Toteż sumując piękne osiągnięcie baletu poznańskiej Opery stwierdźmy raz jeszcze, że mamy możność oglądania jednego z najlepiej wystawionych w Polsce przedstawień baletowych, co napawa nas nadzieją, że zapoczątkuje ono renesans polskiej sztuki baletowej, o której na szerokim świecie mówiono ze słowami dużego uznania. A Stanisławowi Miszczykowi i naszym tancerzom życzymy, by nie ustawali w pracy i już odniesiony sukces pomnożyli o dalsze.” Idę, jak nic!

15, 17 listopada Teatr Wielki -> 18:00 i 19:00

K O N C E R T Y

Dwie porządne propozycje, dobre pozytywne dźwięki, muzyka, która wpada w ucho i długo w nim siedzi i przede wszystkim daje duży spokój. Poszłabym, oj poszła!

Smolik / Kev Fox 

1441711158CkDddkkQ8zGS33wmws6Mq2Wh59RgZp

Dwie indywidualności, które łączy niesamowita pasja do pokonywania granic i odkrywania nowych przestrzeni artystycznych. Poznali się pięć lat temu na koncercie w Warszawie i natychmiast zamknęli się na klika dni w studiu, żeby dać upust wzajemnym fascynacjom muzycznym. W efekcie powstał utwór L.O.O.T., który znalazł się na „4” SMOLIKA.Obecnie KEV FOX i SMOLIK pracują nad wspólną płytą sygnowaną ich nazwiskami. Premiera jesienią. Pierwszy singiel to utwór „RUN”. Misternie skonstruowane, pełne melancholii melodie, niepowtarzalny, hipnotyzujący, silny wokal FOXA przeciwstawiony minimalistycznemu brzmieniu gitary, i tak charakterystycznemu brzmieniu instrumentów wszelkich, za które odpowiada SMOLIK z pewnością zabierze słuchaczy w niezwykłą podróż…

20. listopada -> 20:00 Blue Note Jazz Club

FISZ EMADE

mamut_front_1500px-1024x1024

Przez lata FISZ i EMADE przyzwyczaili swoich fanów do muzycznych eksperymentów, mieszając ze sobą różne style, starając się by wszystkie ich produkcje łączył jeden składnik – wysoka jakość i zaangażowanie. Ich najnowszy album pt. „Mamut” jest tego najlepszym przykładem. Na tej „najlepszej polskiej płycie 2014 roku” (Gazeta Wyborcz), obok utworów hiphopowych tak charakterystycznych dla duetu, na płycie pojawia się duet z Kasią Nosowską okraszony kwartetem smyczkowym, czy utwór zaśpiewany w towarzystwie chóru Ensembble Terrible. Nie małym zaskoczeniem jest dla słuchaczy również udział Justyny Święs z zespołu The Dumplings, która zaśpiewała wraz z Fiszem m.in. promujący cały album singiel PYŁ oraz singiel ŚLADY które przez 6 tygodni utrzymywały się na #1 miejscu Listy Przebojów radiowej Trójki.

29. listopada -> 19:00 Klub Eskulap

 W A R S Z T A T Y 

Warsztaty Kulinarne Święto Dziękczynienia” Maja Skorupska

_original

Maja podzieli się z nami swoimi obserwacjami z podróży po Stanach. Podczas warsztatów pokarze nam jak upiec złocistego indyka w akompaniamencie batatów z marshmallows, do tego przygotujemy zupę kukurydzianą i glazurowaną marchew w pomarańczowym soku. Na deser skosztujemy ciasto dyniowe i grzany korzenny cydr. Brzmi naprawdę bardzo zachęcająco. Dokładnie dziś odbywają się warsztaty robienia sushi i ubolewam jeszcze bardziej, bo w naszym domu sushi widoczne na naszych stołach co piątek;)

24. listopada -> 18:00 – 20:30 SPOT

Agnieszka Stein ” Poczucie własnej wartości”

a.stein_

Kolejny raz cieszę się, że Agnieszka Stein pojawi się w Poznaniu i chyba po raz drugi nie uda mi się wziąć udziału w Warsztatach chociaż zrobię wszystko żeby tam być! Szczęście, że Konferencja Bliskości coraz bliżej! Gdyby jednak ktoś chciał się wybrać krótko o tym, co na warsztatach. Będzie można nauczyć się odróżniać poczucie własnej wartości od samooceny, poszukać odpowiedzi na pytanie, co ma wspólnego poczucie własnej wartości ze śmiałością i odwagą, a czym się różni. Sprawdzić czym objawia się poczucie własnej wartości u ludzi w różnym wieku, a także o tym po czym poznać, że dziecko potrzebuje pomocy. Będzie też o metodach wspierania swojego poczucia własnej wartości i o tym jak nie utrudniać dziecku rozwijania jego poczucia własnej wartości.

22. listopada -> 10:00 – 18:00 Matecznik

print

Polecam zajrzeć też tutaj