Hity z półki #9 Książki na dobranoc cz. I

Każdy wieczór u nas to rytualne czytanie. Czytam na sen Mikołajowi każdego wieczoru. Myślę, że dzieciom, którym rodzice czytają wieczorem ten rytuał zapadnie w pamięci na całe życie, ja do dziś pamiętam jak mama czytała mi wieczorem „Piotr i Urszula”. Dałabym wiele żeby mieć ten egzemplarz u siebie. Wybieramy książki, które mają dużo treści, a mniej obrazków, książki, które służą szybszemu znużeniu i zaśnięciu, ale w żadnym stopniu nie są to nudne pozycje;) Kiedy Mikołaj sięga po Czereśniową staram się przekonywać, że lepszy będzie np. Albert Albertson. Bardzo lubię to nasze wieczorne wspólne leżenie i czytanie. To dla mnie magiczny czas.

Sporo u nas książek, które czytamy szczególnie właśnie przez zaśnięciem, więc wpis podzielę na dwie część, dziś pierwsza z nich.

Processed with MOLDIV1.Ja też chcę chodzić do szkoły Astrid Lingren, Wydawnictwo Zakamarki. Kupiliśmy ją przy okazji targów. W związku z tym, że wszystkie pozycje Astrid Lingren, które pojawiły się w naszym domu to strzał w 10, tę braliśmy w ciemno. Mikołaj trzeci tydzień z przerwą na jeden chorowania jest przedszkolakiem pełną parą, więc prosi o jej czytanie mimo iż sama treść nie dotyczy stricte przedszkola. Mała Lena ma pięć lat i tak, jak jej brat chce chodzić do szkoły. Pewnego dnia spędza jeden dzień za szkolną ławką i uczestniczy w lekcjach, przerwach i obiedzie na stołówce. Bardzo ciekawa i w sam raz do poduszki pozycja.

DSC_0707 DSC_0688 DSC_0689

2. Lotta, trzy opowiadania Astrid Lingren, Wydawnictwo Zakamarki. O Lottcie pisałam już przy okazji tego wpisu, więc nie będę się powtarzała i odsyłam do niego, a powiem Wam jeszcze, że to osobiście uwielbiam te opowiadania!

Hity z półki – 10 propozycji

DSC_0701 DSC_0702

3. Skrzat nie śpi, Astrid Lingren, Wydawnictwo Zakamarki. Trafiła do nas trzy miesiące temu i moim zdaniem to idealna pozycja do poczytania na wieczór. Dla mnie bardzo magiczna. Jest sobie skrzat, który nie śpi, przechadza się w nocy po zagrodzie i wszystkich zakamarkach spiżarni i szopy, zostawia ślady na śniegu, mieszka na strychu i tak naprawdę nikt nigdy go nie widział, bo wychodzi, kiedy wszyscy smacznie śpią.

DSC_0696 DSC_0698

4. Dzieci z Bullerbyn, Astrid Lingren, Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Nowa pozycja na naszej półce. Uwielbiałam w dzieciństwie Dzieci z Bullerbyn, mój mąż też;) To już klasyk i znów w wykonaniu Astrid Lingren. Zaczynam ją czytać Mikołajowi i wracam wspomnieniami do mojego dzieciństwa, do życia na wsi z moimi rówieśnikami sąsiadami i kuzynostwem. W przyszłym roku mija 70. rocznica pierwszego wydania książki oraz 60. publikacji polskiego tłumaczenia Ireny Szuch-Wyszomirskiej. Nowe wydanie to taki rocznicowy prezent – tym bardziej że jest inne niż dotychczasowe. Zupełnie nową szatę graficzną stworzyła do niego Magdalena Kozieł-Nowak, absolwentka wrocławskiej ASP, autorka ilustracji m.in. do książek Wandy Chotomskiej i Grzegorza Kasdepkego. Dzieci z Bullerbym to szóstka przyjaciół, którzy mieszkają obok siebie i bez siebie nie mogą żyć. Książka to ich przygody, perypetie i sielskie życie. Myślę, że to obowiązkowa pozycja w każdym domu, serio;)

DSC_0693 DSC_0695DSC_0714DSC_0713 (1)

5. Tappi i niezwykłe miejsce, Marcin Mortka, Wydawnictwo Zielona Sowa. Tappi przywędrował do nas już bardzo dawno temu z Biedronki;) Skradł moje serce, Mikołaja również. To jedna z części przygód wikinga Tappiego. Lubię tę książkę za empatyczną treść i fajne emocje przekazywane czytelnikowi. Lubię nazewnictwo w tej książce, Szepczący Las, Chichotka, Chrobotka i Brzuchacza.

DSC_0690 DSC_0691 DSC_0692

6. Julek i Julka, Anie M.G. Schmidt. Julek i Julka trafili do naszego domu w listopadzie zeszłego roku. Jak my uwielbiamy te dzieciaki!! Wypożyczamy ciągle, namiętnie z biblioteki, przepisaliśmy się do oddziału bliżej naszego osiedla, a tam wszystkie serie jak nowe! No i doznałam szoku, bo zaliczane są jak dobrze pamiętam do kategorii wiekowej powyżej 7 lat, a Julek i Julka to zwariowane 5 latki. Książka to bardzo dowcipne (kocham ten dowcip) opowiadania o dwójce przyjaciół z podwórka. Jest i Lalanna i Patyk i Kruczek, genialne teksty, a dopełnieniem są przepiękne ilustracje Fiep Westendorp. Dwa tygodnie temu wypożyczyliśmy też Pluk z wieżyczki, ale o nim w kolejnym wpisie;)

DSC_0703 DSC_0704

Za tydzień spodziewajcie się kolejnego wpisu z tej serii;)

DSC_0705DSC_0708

print

Polecam zajrzeć też tutaj