Wychodne mam, maj

Ten miesiąc obfituje w ciekawe warsztaty, zdecydowanie. Dziś przegląd tego, co warte uwagi w Poznaniu w maju.

MUSICALE/KONCERTY

Das Moon 

k,pic1,1225,0,138225,with-dims,150,150Wrzuciłam sobie na Youtube i bardzo mi przypadli do gustu. Mocne elektroniczne brzmienie. Obecnie podobno to czołowy zespół na polskiej scenie pop electro i nie dziwię się wcale. Zespół istnieje od 2010 roku, tworzą go 3 różne, silne osobowości, które doskonale się dopełniają: Daisy K. jest poetką, DJ Hiro Szyma – didżejem, perkusistą i absolwentem warszawskiej ASP, a Musiol – producentem muzyki elektronicznej i wideo oraz prawnikiem. Niezła mieszanka, która razem brzmi bardzo dobrze! Inspirują się takimi osobowościami jak Depeche Mode, Sonic Youth. Dziś możecie na żywo i za darmo posłuchać ich na Kontenerach.

05. maja. godz. 20:00, Kontener Art

SPEKTAKLE/MUZEA

KOPCIUSZEK (Cinderella) Sergiusz Prokofiew

002666photoW tym miesiącu zbytniego szału jeżeli chodzi o spektakle nie ma, ale jest coś, co myślę zachwyci nie jedną z nas. Przeglądając zdjęcie ze spektaklu czuję, że to musi być wielkie „wow”. Historię Kopciuszka znają wszyscy, ale choreograf Paul Chalmer poszedł jeszcze innym tropem, który zachwyci dzieci i dorosłych – zwłaszcza tych, którzy wiedzą, że historia Kopciuszka ma blisko tysiąc wariantów. Myślę, że te ponad 2 godziny przeniosą każdą z nas w czarodziejski, baśniowy, bajkowy świat. Spektakl swoją premierę świętowała 2 maju 2014 roku. Jestem bardzo ciekawa tego baletu.

18, 19 maja, godz. 18:00, Teatr Wielki

NOC MUZEÓW, POZNAŃ

plakat,pic1,1225,0,136791,with-dims,150,150

W tym roku znów nie będzie nas w Poznaniu, więc delikatnie ubolewam. Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w sobotę, 21 maja i weźmie w niej udział blisko 40 instytucji, galerii i organizacji z Poznania i okolic. Tego dnia instytucje kulturalne zapewniają nie tylko bezpłatny dostęp do stałych ekspozycji i wystaw (z wyjątkiem World Press Photo w CK Zamek), ale również bogatą i różnorodną ofertę imprez towarzyszących, które uatrakcyjnią szeroki i bardzo różnorodny program wydarzeń planowanych specjalnie na ten wieczór. Z roku na rok liczba uczestników Nocy Muzeów rośnie, a w Poznaniu osiągnęła w minionych latach blisko 70 000! Koncepcja Nocy Muzeów zakłada otwarcie muzeów, galerii oraz innych instytucji kulturalnych w nietypowych godzinach i tym samym udostępnienie ich jak największej liczbie zainteresowanych. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend, w okolicy 18 maja. Tego dnia bowiem od 1977 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. Lista instytucji dostępna Tutaj

21. maja, godz. 17:00 – 00:01, Poznań

WARSZTATY

Warsztaty kulinarne, kuchnia Włoska

_originalNie znam nikogo, kto nie lubiłby kuchni włoskiej, a jak czytam, co będzie do przygotowania na warsztatach ślinka mi cieknie. Crostini z pesto z rukoli, cukinia z tuńczykiem i parmezanem w białym winie, włoska zupa krem z bobu, tarta z zielonymi szparagami, porem i kozim serem, sałata z chrupiącą szynką, makaron, sos z anchois i Chili, sos Carbonara, sos pomidorowy, tiramisu, zabajone. Całe warsztaty poprowadzi pasjonatka slow food Maja Skorupska. Autorka bloga kulinarnego www.majaskorupska.blogspot.com, laureatka wielu konkursów kulianarnych, lektor języka angielskiego i fanka biegów długodystansowych.

10 maja, godz. 18:00 – 20:00

Warsztaty teraz ja, zaprojektuj siebie. Grafika, projektowanie i podstawy krawiectwa. Wokół tkaniny i przedmiotów codziennego użytku.

13015678_1155826687802601_4535660843637903014_n Kontenery odkryliśmy w zeszłym roku. Podobno restauratorzy z Rynku wściekają się, że wszyscy w weekend wieczorem uciekają nad Wartę i serio wcale im się nie dziwie. To bardzo europejskie miejsce w którym nie tylko odbywają się koncerty, ale też spotkania, warsztaty. Tam można posłuchać dobrej muzyki, posiedzieć ze znajomymi na leżaku, napić się nie koniecznie czegoś z % i zjeść fajne jedzenie prostu z food tracków. Jednym z fajniejszych wydarzeń w tym miesiącu jest początek warsztatów, które będą miały cykliczne spotkania w soboty, w maju i czerwcu i lipcu. W trakcie warsztatów będzie można poznać i wypróbować różne techniki graficzne, nauczyć się projektowania, zgłębić się w tajniki samodzielnego szycia prostych form i ręcznego barwienia tkanin. Zajmiemy się projektowaniem grafik i przenoszeniem ich na koszulki i ręcznie szyte torby. Będzie można również zapoznać się ze sposobami na przeprojektowanie czyli zmiany wyglądu i/lub przeznaczenia swoich ubrań. Nauczymy się dobierać formy i kolory. Celem warsztatów jest pobudzenie kreatywności i aktywności uczestników do ingerowania w swój codzienny świat wizualny.

Pierwsze spotkanie 21. maja, szczegóły Tutaj

Drugie życie T-shirtu

840x465

Kolejny fajny temat warsztatów. Przynieś koszulkę …lub dwie, a Twój ulubiony T-shirt zyska drugie życie dzięki kreatywnemu recyklingowi. Na warsztatach nasze koszulki zmienią się… w co tylko będziemy chciały. Będzie można nauczyć się ciąć je w taki sposób, aby uzyskać jednolitą włóczkę. „Odzyskany” w ten sposób materiał może być wykorzystany do samodzielnego wykonania kosza, podkładek, torebki, a nawet dywanu. Warsztaty poprowadzi Anna Jakubiak pasjonatka włóczek i szydełka, projektantka zabawek Slow Toys, pomysłodawczyni marki Zielony Groszek. Warsztaty odbywają się w ramach cyklu Fabric Design, a cały program I edycji do podejrzenia Tutaj

14. maja godz. 15:30 – 18:00, Concordia Design

print

Polecam zajrzeć też tutaj