Projekt Ojciec

Jaki jest dziś współczesny ojciec? Dla mnie ze swoimi mniejszymi czy większymi ułomnościami przede wszystkim totalnie obecny. Dzisiejszy ojciec bierze urlop tacierzyński, karmi i przebiera swoje dziecko, wstaje w nocy, czyta na dobranoc Dzieci z Bullerbyn, bawi się we fryzjera, nosi w chuście.

Współcześni ojcowie piszą blogi, czytają książki o rodzicielstwie, uczestniczą w porodach, chcą wiedzieć więcej o ciążach, połogach, opiece nad dzieckiem. Chcą brać udział w tych wszystkich ważnych, najważniejszych momentach w życiu. Dla mnie wtedy jeszcze bardziej zyskują na atrakcyjności.

Bardzo dużo dookoła mówi się, pisze o tym jakie zachodzą zmiany w kobiecym ciele czy w jej psychice. Analizom poddawane są wszystkie etapy, poczynając od momentu zajścia w ciążę, przez sam okres ciąży, potem poród i pielęgnację nowo narodzonego dziecka. Kobiety otwarcie mówią o depresjach poporodowych, o tym jak zmienia się ich ciało i jakie zachodzą zmiany w ich głowach. Gdzieś obok jest też tata dla którego pojawienie się nowego życia w domu jest dużą rewolucją. Każdy świadomy ojciec również ma potrzebę przepracowania sobie wszystkiego w głowie i mimo iż dla mężczyzn wszystko wydaje się łatwiejsze, mniej skomplikowane to też chcą o tym głośno opowiedzieć. Jedni mają potrzebę uzewnętrznienia się, inni wręcz przeciwnie, mielą sobie wszystko w głowie.

W swoim domu zauważyłam ogromny progres ojcostwa i mimo, że wiele chciałaby zmienić i nad wieloma rzeczami pracować cieszę się, że ojcostwo Tomka jest na takim etapie na jakim jest teraz. Obowiązki związane z opieką nad Mikołajem przestaliśmy dzielić na te damskie i męskie. Jesteśmy równymi rodzicami z tymi samymi prawami. Każdy z nas ma prawo do słabości, gorszego dnia czy zmęczenia. Od jakiegoś czasu mówię o tym głośno i wyraźnie, musiałam się tego nauczyć. Tomek ma większą łatwość w wyłączaniu się. Bardziej potrafi zadbać o swoje potrzeby i chyba tego mu zazdroszczę. Dba też o moje, za co jestem wdzięczna. Kilka dni temu uczestniczyłam w przedszkolnym pierwszym Dniu Taty i zdałam sobie sprawę jak ogromną rolę sprawują w życiu naszych dzieci, jak ważnym jest autorytetem. Wzruszałam się kiedy maluchy śpiewały „bo tata, tata, tata, potrzebny bardzo jest, gdy kiedyś spotkam lwa to on uratuje mnie”

Tytuł wpisu to „Projekt Ojciec”. Dziś chciałabym prócz moich słów wstępu zaprosić Was do wsparcia pewnego projektu.

„Projekt:  OJCIEC”  to  autorski  projekt  teatralny.  Projekt  będzie  powstawał  w  Ośrodku Teatralnym Kana w Szczecinie. Jego rezultatem będzie napisanie scenariusza (składającego się z tekstów ojców, którzy piszą blogi na temat ojcostwa i autorskich tekstów aktorów-ojców biorących udział w spektaklu) oraz przygotowanie spektaklu teatralnego.  Premiera spektaklu będzie miała miejsce we wrześniu 2016 roku na scenie Ośrodka. 

Opis projektu

W  „Projekcie:  OJCIEC”  chcemy  opowiedzieć  o  tym  jak  młodzi  mężczyźni  odnajdują  się dzisiaj w roli ojców, co daje im doświadczenie ojcostwa, czy i w czym różnią się od swoich partnerek  w  podejściu  do  wychowywania  dzieci,  czy  udaje  im  się  godzić  obowiązki rodzicielskie z  zarabianiem  na  utrzymanie  rodziny.  Chcemy  się  przyjrzeć  temu,  jakie  są oczekiwania wobec ojców (ze strony ich rodzin i społeczeństwa) i czy ojcowie są w stanie im sprostać.  Chcemy  też  poruszyć  temat  praw  ojca  (czy  są  sytuacje,  w  których  ojcowie  są traktowani  gorzej  niż  matki?  Czy  państwo  wspiera  ojców  w  realizowaniu  ich  obowiązków rodzicielskich?).

„Projekt:  OJCIEC”  jest  „odpowiedzią”  na  „Projekt:  MATKA”-  spektakl,  który  ukazuje doświadczenia  rodzicielstwa  z  perspektywy  mam (premiera  wrzesień  2014  w  Ośrodku Teatralnym  Kana,  spektakl  w  mojej  reżyserii  i  według  mojego  scenariusza  opartego  na tekstach autorek opisujących na blogach swoje macierzyńskie doświadczenia).
O „Projekcie MATKA” pisałam Wam dwa lata temu. Byłam też na spektaklu, który zrobił na mnie spore wrażenie i ubolewam, że nie mogłam uczestniczyć w warsztatach i rozmowach po spektaklu.

PROJEKT MATKA – APEL

Zakładane etapy realizacji Projektu

Scenariusz  spektaklu  „Projekt:  OJCIEC”  będący  kompilacją  tekstów  mężczyzn opisujących  swoje  doświadczenie  ojcostwa  na  blogach  oraz  tekstów  opartych  na doświadczeniach aktorów-ojców biorących udział w spektaklu.
Spektakl teatralny „Projekt: OJCIEC” oparty na wyżej wymienionym scenariuszu. Wezmą w nim udział trzej aktorzy. Próby do spektaklu i jego premiera oraz kolejne spektakle będą miały miejsce w Ośrodku Teatralnym Kana w Szczecinie. Planujemy również prezentacje spektaklu w  innych  ośrodkach  teatralnych  w  Polsce  i  za  granicą.

Realizatorami projektu są Mateusz Przyłęcki, Piotr Starzyński, Tomasz Grygier i Krzysztof  Sanecki. Więcej o realizatorach TUTAJ. Oczywiście żeby spektakl mógł się odbyć potrzebne jest nasze wsparcie finansowe. Myślę, że tego typu akcjom warto przyklaskiwać. Jestem ogromnie ciekawa tego spektaklu i wiem, że wydarzenie jest warte zachodu. Taki głos ze strony ojców to nie tylko swego rodzaju oczyszczenie po ich stronie, to może być otwarcie oczu matek.

23. czerwca w Dzień Ojca ruszyła zbiórka pieniędzy na wspieram to KLIK.

Wasze wpłaty umożliwią pokrycie następujących kosztów:

  • scenografii,
  • kostiumów,
  • praw autorskich,
  • materiałów promocyjnych (w tym opracowania i druku plakatów, folderów, ulotek).

Zostawiam Was z krótkim filmikiem i liczę na Wasze wsparcie;)

 

print

Polecam zajrzeć też tutaj