Masaż w ciąży – czy to bezpieczne?

Kilka tygodni temu znajoma zaprosiła mnie do siebie na masaż, pierwsza myśl, ale w ciąży? Czy to bezpieczne? Podczas dzisiejszego wpisu spróbuję rozwiać i Wasze i moje wątpliwości. O szczegóły zapytałam Elizę Palacz.

Eliza Palacz od 10 lat zajmuje się masażem specjalizuję się w masażu modelującym sylwetkę i antycellulitowym, masażu lomi lomi nui, oraz masażach dla kobiet w ciąży – fantastycznie działające na wszelkie ciążowe dolegliwości. Studiowała fizjoterapie na WSEiT.

Uczestniczyła w wielu kursach, warsztatach i szkoleniach z zakresu masażu i pracy z ciałem. Od dwóch lat prowadzi gabinet na ul. Kochanowskiego w Poznaniu. W 2017 roku zdobyła tytuł masażysty roku w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego. Prywatnie żona i mama dwóch córeczek – starszej Werci i młodszej Helci.

Masaż w ciąży, czy to bezpieczne?

Masaz w ciąży jest bezpieczny jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i lekarz prowadzący na niego zezwala. Kobieta leży w „pozycji bezpiecznej” na boku lub na plecach – w zależności od rodzaju wykonywanego masażu oraz masowanej partii ciała. Masażu w ciąży bezwzględnie NIE wykonuje się w pierwszym trymestrze oraz w trzecim jeśli istnieją objawy świadczące o możliwym porodzie przedwczesnym.

Jakie są rodzaje masażu wykonywanego w ciąży?

Rodzaje masażu w ciąży zależą przede wszystkim od tego na co klientka ma ochotę. Może być to masaż typowo leczniczy jak na przykład drenaż limfatyczny, który uchroni przyszła mamę przed obrzękami (szczególnie nóg), masaz likwidujący bóle i napięcia mięśniowe w okolicy pleców, masaż głowy przeciw migrenom, czy po prostu zwykły masaż relaksacyjny.

Jakie są przeciwwskazania do masażu w ciąży?

Najlepiej pytać o nie swojego ginekologa prowadzącego. Jednak przede wszystkim będzie to:

  • pierwszy trymestr,
  • ryzyko porodu przedwczesnego,
  • nieprawidłowe wyniki badań wykonywanych w diagnostyce prenatalnej,
  • zaburzenia czynności mięśnia sercowego,
  • nieprawidłowy rozwój płodu w tym makro- czy mikrosomia płodu,
  • cukrzyca ciężarnych nieleczona,

Jakie są zalety wykonywanego masażu w ciąży?

Zalet płynących z masażu jako takiego jest wiele, a z masażu dla kobiet w ciąży? Zacznijmy od tego, że może zmniejszać (dość częste w tym okresie) obrzęki kończyn, masaż wspaniale uelastycznia skórę, a w połączeniu z odpowiednimi (i bezpiecznymi dla kobiet w ciąży) kosmetykami ma działanie antycellulitowe, a przede wszystkim zapobiega powstawaniu rozstępów.  Poza tym wspaniałe relaksuje mamę a tym samym malucha – czy to nie wspaniałe? ?

Czy powinnyśmy wcześniejszy masaż skonsultować z lekarzem?

Ja zawsze jestem zdania, że tak. Chociaż… zdarzają, się lekarze którzy twierdzą, że masaż może poprzez relaksację spowodować wzrost oksytocyny a tym samym przyspieszyć poród… ale uważam, że wtedy nie można by było robić wielu innych czynności które nas relaksują, to tak nie działa.
Mechanizm wywołujący wydzielanie oksytocyny ma charakter neurohormonalny i zależy od dojrzałości tkanek płodu, a nie od technik stosowanych podczas masażu, użytej siły czy zastosowania masażu na określone obszary ciała.

Czy do Ciebie do salonu często przychodzą kobiety w ciąży właśnie?

Niestety w Polsce masaz dla kobiet w ciąży nie jest jeszcze tak popularny jak u naszych zachodnich sąsiadów, ale staram się nieustannie walczyć ze wszystkimi mitami z tym związanymi ?

 

print

Polecam zajrzeć też tutaj