Hity z półki #19

W wakacje trochę mniej czytaliśmy. To oczywiście za sprawą długich godzin na świeżym powietrzu, które nie skłaniały do siedzenia nad książką, a do biegania po podwórku. Do książek sięgaliśmy za to zawsze na wieczór. No, ale idzie jesień (chyba), więc będziemy nadrabiać czytanie podczas długich wieczorów.

Dziś prócz tych książek do czytania i oglądania kilka pozycji stricte do samej nauki czytania do której ostatnio garnie się Mikołaj.

1. „Moja mama gorylica”  Frida Nilsson, Wyd. Zakamarki

Zdobyta podczas urodzin Zakamarków w zeszłym miesiącu. Pozycja z dużą dawką humoru. Pewnego dnia przed domem dziecka Czysty Kąt, na starannie zagrabionej żwirowej alejce, hamuje z piskiem opon rozklekotane volvo. Wysiada z niego… gorylica! Przyjechała, by adoptować jedną z sierot. Reszty Wam nie zdradzę, ale pozycja godna zainteresowania. Idealna do czytania na wieczór, przed snem.

do kupienia: klik

2. „Mój wieloryb” Benji Davies, Wyd. Znak

Wieloryb to jeden z ulubionych zwierząt Mikołaja, więc i a pozycja musiała się u nas znaleźć. To krótka, ale łapiąca za serce opowieść o potrzebie przyjaźni. Pewnego dnia chłopiec znajduję na plaży wieloryba i postanawia wziąć go do domu żeby się nim zaopiekować, ale czy wanna do dobry pomysł na jego przechowanie?;)

do kupienia: klik

3. „Wielka księga ssaków”, Zommer Yuval, Wyd. Wilga

Po „Wielkiej księdze robali” przyszedł czas na ssaki. Znów pełen zachwyt jeżeli chodzi i grafikę, kolory, ale i treść! Nie znudzi nikogo, nawet tych, których ssaki nie kręcą. Dzieci znajdą w niej odpowiedzi na wiele ciekawych pytań. Dlaczego wilki wyją do księżyca? Czy hieny potrafią się śmiać? Za co hipopotamy lubią wodę? Dla nas pozycją obowiązkowa, bo mamy w domu miłośnika zwierząt.

do kupienia: klik

4. „Dzień w szkole” praca zbiorowa, Wyd. Olesiejuk z serii pociągnij – przesuń;)

Wydawało mi się, że to trochę pozycja dla młodszych dzieci, ale Mikołaj nadal chętnie sięga do takich książek, zawsze z wielką ciekawością. Ja sama musiałam ją sobie poprzeglądać z osobna. Ruchome elementy pozwolą małemu czytelnikowi ożywić poznawaną historyjkę, a obrazki do znajdowania rozwiną jego spostrzegawczość. Trzymam ją dla Matyldy;)

do kupienia: klik

5. „Kto się chowa na lądzie i w wodzie” Hanackova Pavla, Dao Linh, Wyd. Adamada

Kolejna pozycji z ruchomymi obrazkami. Piękna grafika i kolory które mocno przyciągają. 20 schowanych zwierząt to świetna zabawa dla dziecka w każdym wieku. Zwierzęta to mistrzowie kamuflażu. Niektóre tygrysy wyglądają jak… las bambusowy. Są kameleony, których skóra może mieć dowolny kolor. Żaby, które potrafią udawać mech albo liście. Zwierzęta naprawdę potrafią się maskować!

do kupienia: klik

6. „Jesień Toli” Włodarkiewicz Anna, Wyd. Znak

Wyjątkowa pozycja i bardzo przez nas lubiana. Mocno w duchu RB. Po wiośnie i lecie przyszła czas na jesień. Cztery naturalne, rodzinne opowiadania uzupełnione pięknymi ilustracjami otulą Was swoim ciepłym klimatem i sprawią, że będziecie wracać do tej książki niezależnie od pory roku. Bardzo Wam polecam i jesień i pozostałe pory roku;)

do kupienia: klik

7. „Nauka liczenia”, Łubkowska Agnieszka, Wyd. Nasza Księgarnia

Kupiłam trochę dla samej siebie, bo straszna ze mnie noga z matmy, a pewnie niedługo pewne kwestie trzeba będzie przyswoić. Szczęśliwie Mikołaj jest mocno matematyczny, pewnie po Tomku. „Nauka liczenia” zawiera wskazówki dla rodziców oraz interesujące ćwiczenia i zabawy, które ułatwią dziecku opanowanie podstaw liczenia. Całość jest podzielona na 5 części: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie i różności matematyczne, w których dziecko oswaja się z ułamkami, odczytywaniem godziny na zegarze, a także szacowaniem długości. Książka zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli czy terapeutów.

do kupienia klik

A teraz kilka naszych propozycji do nauki czytania. Zgłębiłam temat metody krakowskiej i przekonała mnie w zupełności do tego aby śladami J. Cieszyńskiej spróbować nauczyć Mikołaja czytać.

8. „Układanki lewopółkulowe”, Cieszyńska Jagoda, Wydawnictwo Metody Krakowskiej 

Do zestawów do nauki czytania dorzuciłam układanki lewopółkulowe. W prawdzie  polecana szczególnie dla dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej, zagrożonych dysleksją oraz dzieci dwujęzycznych, ale Mikołaj lubuję się w takich pomocach. Zestaw zawiera 25 kwadratów z tworzywa w trzech kolorach oraz książeczkę z wzorami do układania. Pomoc służy do stymulacji lewopółkulowego przetwarzania sekwencji wzorów.

do kupienia: klik

9. Czytanie symultaniczne, wyrażenia dźwiękonaśladowcze, Cieszyńska Jagoda, Wydawnictwo Metody Krakowskiej

Chyba ulubione Mikołaja pomoce do nauki czytania. Jest to zestaw kilku planszy do nauki czytania sylab. Zabawa wyrażeniami powinna przebiegać zgodnie z trzema etapami uczenia się: przez naśladownictwo (powtarzanie), współdziałanie (rozumienie, podawanie odczytanego przez dorosłego odpowiedniego wyrażenia), instrukcję (samodzielne czytanie). Sama bardzo je lubię!

do kupienia: klik

10. Symultaniczno – sekwencyjna nauka Czytania, Samogłoski, Cieszyńska Jagoda, Wydawnictwo Metody Krakowskiej (Konferencje logopedyczne)

To zestaw do nauki czytania samogłosek. Zawiera 30 ilustracji, kartoniki z pojedynczymi samogłoskami oraz podpisy zawierające po 2 i 3 znaki (AA oraz AAA itd.). Te ostatnie służą do nauki odczytywania sekwencji samogłosek. Usta postaci na obrazkach ułożone są tak, jakby osoby te wypowiadały odpowiednie samogłoski. Dzięki temu identyfikacja dźwięku staje się łatwiejsza, a dziecko uczy się odczytywania układu artykulacyjnego i kojarzenia go z właściwą głoską.

do kupienia: klik

W związku z tym, że na logopedii ciągle jeszcze Mikołaj „wałkuje” głoskę „sz” postanowiłam dodatkowo włączyć ćwiczenia w domu, różnie nam to wychodzi, ale musimy się za to mocniej wziąć tylko niech się zrobi chłodniej;))

11. Logopedia, ćwiczenia i wierszyki, opracowanie zbiorowe, Wyd. Dragon

Bardzo fajne pozycje do ćwiczeń wszędzie, książeczki są cienkie i małego formatu, więc można zabrać nawet na wypad za miasto na weekend. Fachowe ćwiczenia opracowane w atrakcyjnej formie, wesołe wierszyki logopedyczne.

do kupienia: klik, klik, klik

12. Serial logopedyczna „Kocham czytać”, Jagoda Cieszyńska

Kolejna z serii „do nauki czytania”.”Kocham czytać” autorstwa Jagody Cieszyńskiej składa się zeszytów, które uczą dzieci czytać oraz zarażają je pasją do języka pisanego. Poszczególne zeszyty z serii przyswajają najmłodszym różne tajniki sztuki, jaką jest czytanie literek, tworzenie słów, wymawianie poprawnie głosek. Duży plus za wiele obrazków, które ułatwiają i uskuteczniają proces zapamiętywania literek i zasad pisowni.

do kupienia: tutaj

 

print

Polecam zajrzeć też tutaj