Miejsca warte Poznania – Brama Poznania ICHOT

Takich wpisów będzie coraz więcej, obiecuję! Zaczynamy coraz częściej wynurzać się z domu i odkrywać na nowo albo zupełnie nowo miejsca w Poznaniu! Co jakiś czas dostaję od Was pytania gdzie zjeść, co robić z dzieckiem, gdzie wybrać się na lody. Tu wszystko znajdziecie! Te wpisy będę stricte pod dzieci, bo my lubimy spędzać czas z naszymi dziećmi!

Dziś Brama Poznania ICHOT! Miejsce, które już ma kilka lat. Byliśmy tam w ubiegły weekend po raz kolejny. Pierwszym razem odwiedziliśmy je z chyba 3 letnim Mikołajem i to było ciut za wcześnie. Ostatnie wyjście tak mocno spodobało się naszemu synowi, że nie chciał stamtąd wychodzić i pytał kiedy wybierzemy się raz jeszcze. W ogóle uważam, że Ci, którzy pierwszy raz odwiedzają Poznań powinni zacząć od tego muzeum!

Brama Poznania ICHOT ściśle związana jest z początkami państwa Polskiego. Zlokalizowana w najstarszej części miasta, nad rzeką Cybiną, w sąsiedztwie katedralnej wyspy, zajmuje specjalnie zaprojektowany kompleks obiektów: modernistyczny budynek główny i zrewitalizowaną Śluzę Katedralną (pozostałość umocnień na Ostrowie zachowaną z czasów pruskiego panowania), które łączy przerzucona nad rzeką kładka. Budynek główny przecina charakterystyczna szczelina, która kieruje wzrok zwiedzającego na najstarszą w Polsce katedrę.

Brama Poznania to pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, które przy pomocy nowych technologii łączy opowieść o dziejach katedralnej wyspy, rozwoju miasta Poznania z narracją o początkach Państwa Polskiego – wspólnoty, której kolebką jest Ostrów Tumski. Turystyczna aktywizacja wyspy i jej otoczenia jest ponadto jednym z pierwszych działań zmierzających do przekształcenia tego obszaru w tzw. ekomuzeum.

Ekspozycja Bramy Poznania ICHOT to multimedialna opowieść o historii i dziedzictwie Ostrowa Tumskiego. W kolejnych salach można zobaczyć, usłyszeć i poznać ponadtysiącletnie dzieje poznańskiej Wyspy. Zdobyte tu informacje i zaprezentowany sposób interpretacji, pozwala „wyjść w teren” – ekspozycja Bramy Poznania nie kończy się bowiem w ostatnim pomieszczeniu budynku, ale poprzez nowoczesną kładkę przerzucona jest na teren Ostrowa Tumskiego. Brama otwiera się na autentyczną przestrzeń dziedzictwa.

Przejście po ekspozycji ułatwiają trzy ścieżki, w których główną role pełni audioprzewodnik: indywidualna, dla grup zorganizowanych oraz ścieżka rodzinna, czyli specjalna trasa edukacyjna dla dzieci z rodzicami. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, multimedialnych nośników, mamy możliwość spersonalizowanego zwiedzania, pogłębienia podstawowych informacji i opracowania własnego sposobu poruszania się po Bramie Poznania.

Tu chciałabym się zatrzymać! Dzieci otrzymują audioprzewodniki i dzięki nim mogą poruszać się po swoich ścieżkach. Na ekspozycjach są specjalne przyciski „buźki”. Dzieci podchodzą do nich ze swoim „pilotem” naciskają na nie w sposób przystępny opowiadają historię danej ekspozycji. Poza tym dzięki wirtualnemu przewodnikowi dzieci słyszą zagadki/pytania i zdobywają sztabki złota. Mikołaj był zachwycony!

Spójrzcie na te makiety i genialne rozwiązanie/atrakcje w postaci kuli do której dzieci, ale i też dorośli mogą włożyć głowę i obserwować całość ekspozycji.

Jeżeli chodzi o bilety to jest wiele opcji, wrzucam Wam te najbardziej popularne. Bilety można oczywiście kupować on line.

BILETY NA EKSPOZYCJĘ 
Bilet normalny18 zł od osoby
Bilet normalny (Poznańska Karta Turystyczna)12 zł od osoby
Bilet ulgowy12 zł od osoby
Bilet ulgowy (Poznańska Karta Turystyczna)8 zł od osoby
Bilet rodzinny (maksymalnie 5 osób,
w tym maksymalnie 2 osoby dorosłe + dzieci do 16. r.ż.)
36 zł od rodziny
Bilet grupowy (10 osób i więcej)11 zł od osoby

Uważam, że to naprawdę bardzo atrakcyjny punkt każdej wycieczki do Poznania. W ogóle Śródka to ostatnio dość modne miejsce w Poznaniu. Prócz Bramy ICHOT w okolicy polecam:

  • wizytę w Katedrze
  • Rezerwat Archeologiczny Genius Loci – z dziećmi
  • spacer po Śródce
  • mural, którego widać i słychać czyli organy na jednej ze ścian budynku
  • mural na Śródce

Na obiad polecam Dynx, Wspólny Stół lub znana już w całej Polsce Raj, a na coś słodkiego zaraz obok do La Riuny lub DOM na Śródce.

Warto obserwować ICHOT na FB chociażby, bo często dobywają się tutaj ciekawe wydarzenia dla dzieci, np. aktualnie Pograjki, interaktywne koncerty.

foto powyżej: National Geographic

Poprzedni wpis z tego cyklu tutaj

print

Polecam zajrzeć też tutaj