Książkowe nowości dla dzieci

Wyszukiwanie książkowych perełek dla moich dzieci zawsze budzi podekscytowanie i cieszy bardziej niż nowa para butów (no, może tak samo) Z Mikołajem czytaliśmy od początku, a dziś on sam próbuje składać pierwsze zdania w książce. Z Matyldą ewidentnie będzie tak samo! Chodzi z Puciem od rana do wieczora!

Robiłam mały przegląd tego, co ostatnio pojawiło się w księgarniach i pomyślałam, że podzielę się z Wami dobrymi tytułami.

Zrobiłam podział na wiek dzieci, ale to według mnie indywidualna sprawa;)

MALUSZKI (0-3)

„To zależy”, Wydawnictwo Dwie Siostry, Janik Coat

Piękna książeczka typu pop up z cudnymi dużymi ilustracjami, małą ilością tekstu. W co się ubrać? To zależy. Od czego? Czasem od pogody, czasem od nastroju, a czasem od tego, dokąd się wybierasz.

Premiera: listopad 2019

Uczucia Gucia, „Boję się”, Wydawnictwo Debit, Chien Chow Chine Aurelie

Świetna pozycja dla ciut starszych maluchów, które walczą ze swoimi lękami.

Gucio to mały jednorożec taki jak wszystkie. Albo prawie… Jego tęczowa grzywa zmienia kolor zależnie od tego, co Gucio odczuwa. Jest wieczór i Gucio się boi. Pora iść spać, a jest tak ciemno!
Nowa seria historyjek, które uczą nazywania emocji i panowania nad nimi. W każdej książeczce opisano jedno uczucie. Na końcu historyjki znajdują się bardzo proste ćwiczenia, które pomogą dziecku wyciszyć się i zapanować nad emocjami. Coś fantastycznego! W serii też: Gucio się cieszy, Gucio szaleje, Gucio czuje się winny, Gucio się złości.

Do kupienia: klik

„Koala nie pozwala”, Wydawnictwo Bajka, Rafał Witek, Ilustracje Emila Dziubak

Uwielbiamy ilustracje E. Dziubak, więc koło tej pozycji nie przejdziemy obojętnie. Młodzi, starsi, duzi, mali! Oto książka o Koali. Autor zwięźle w niej opowie, co Koali siedzi w głowie. Pełna humoru, kapitalnie ilustrowana kartonowa książeczka dla najmłodszych.

Do kupienia: klik

„Domki”, Wydawnictwo Mamania, Hector Dexet

Hector Dexet w fajny sposób pokazuje naszym dzieciom domki zwierząt. Przemieszczając się pomiędzy stronami odkrywamy różne rodzaje domków i domów zwierząt, dostarczając młodym miłośnikom przyrody wiele radości. Znów zapisuję na naszej liście!

Do kupienia: klik

„Witaj zajączku”, Kapitan Nauka, Gabriele Clima, Agnesse Baruzzi

Mamy już dwie pozycje z tej serii. Pokazywałam je Wam na IG jakiś czas temu. „Witaj zajączku” to pozycja dla tych najmłodszych czytelników. To historia o zajączku, który wyprowadza swoje młode z norki, żeby zwiedziły las i poznały świat.

Wyjątkowa książeczka wspierająca rozwój sensoryczny dziecka, pozwalająca dotknąć i poczuć świat natury, zajrzeć przez okienka, dziuple oraz odkryć niespodzianki kryjące się na każdej stronie. Barwne ilustracje Agnesse Baruzzi przykują uwagę maluszka, a uniwersalna historia o zajączkach zachęci do słuchania i wspólnego czytania.

Do kupienia: klik

MAŁE DZIECI (4+)

„Balonowa 5, Wydawnictwo Egmont, Mikołaj Pasiński

Książka dla ciut starszych dzieci, ale napisana naprawdę prostym i fajnym językiem. „ART. Balonowa 5” Mikołaja Pasińskiego to pięknie ilustrowana opowieść o zwariowanych mieszkańcach kamienicy dla przedszkolaków. Ciekawe i zabawne historyjki zobrazowane kapitalnymi grafikami Gosi Herby sprawią że dzieci wciągną się w opowieść – a te starsze będą mogły czytać samodzielnie dzięki wyraźnemu krojowi pisma. 

Do kupienia: klik

„Milion rzeczy”, Wydawnictwo Dwie Siostry, Marc Martin

No uwielbiam takie strony książek nad którymi można przesiadywać długie wieczory i za każdym razem odkrywać coś nowego. Milion rzeczy to fantastycznie barwna podróż przez krajobrazy, miasta i obyczaje różnych kontynentów. Od Hongkongu po Amazonię i od Ułan Bator po Antarktydę – wybierz się na wyprawę dookoła świata, by przekonać się, że każdy jego zakątek to wyjątkowe miejsce i za każdym rogiem czeka milion rzeczy do odkrycia. 


Do kupienia: klik

„Mały atlas zwierzaków”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia”, Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak

Książka dla dzieci, które są fanami zwierząt, ale i takich, które chcą te zwierzęta poznać. W tym niezwykłym pamiętniku-zwierzowniku para znakomitych ilustratorów znów opowiada o mieszkańcach swojego ogrodu i jego najbliższych okolic. Tym razem stajemy oko w oko z jeżem, lisem, wiewiórką, łasicą, zającem, dzikiem, nietoperzem, myszą, żabą, ślimakiem, borsukiem, sarną, kuną, ryjówką.

Do kupienia: klik

„Jak bum cyk cyk”, Wydawnictwo Babaryba, Maria Mroux Bulikowska

Bardzo lubię tego typu książki, bo czasem bywa tak, że i my dorośli nie znamy odpowiedzi na niektóre zadawane przez dzieci pytania. Co to znaczy „mieć fiksum dyrdum” albo „przepraszam za pardą”? I czy Czarny Roman to Rajzer Pompka? 
„Jak bum cyk cyk” to mały leksykon najciekawszych warszawskich powiedzonek zebranych i zilustrowanych przez Mroux, autorkę „Małej książki o gwarze warszawskiej”. 

Do kupienia: klik

„Ignacy idzie do przedszkola”, Wydawnictwo Mamania, Ada Olbrycht

To chyba obowiązkowa pozycja dla tych dzieci i rodziców, którzy stoją przed nową drogą i przygodą – przedszkolem!

Nowe miejsce, nowi ludzie, nowy rytm dnia. Książka pomoże wesprzeć dzieci podczas oswajania się z nową rzeczywistością. Ignacy idzie do przedszkola Montessori, gdzie spotyka się z ciepłym przyjęciem dorosłych i dzieci, ale również mierzy się z wyzwaniami typowymi dla tego okresu, jak tęsknota za domem i trudności w nawiązywaniu relacji.

Do kupienia: klik

STARSZE DZIECI (6+)

„Ratujmy Ziemie”Wielka księga zabaw, Wydawnictwo Egmont, Gaëlle Bouttier-Guérive

Ta pozycja była dla mnie obowiązkowa, więc mamy już ją w domu! Nam nie mówiono o ekologii, a ta książka w dobry sposób pokazuje jak rozmawiać z dziećmi o ekologii. Jak uczyć dbania o środowisko? Jak sprawić, żebyśmy to nie my musieli przypominać dzieciom np. o niemarnowaniu wody, ale żeby one same domagały się tego od nas? Jest naprawdę świetna!

Do kupienia: klik

„Tajemnica srebra”, Wydawnictwo Zakamarki, Martin Widmark

Mamy z tej serii totalnie wszystkie książki i wszystkie przeczytane od deski do deski! Są genialne na długie wieczoru lub do poczytania na noc! Mikołaj jest fanem Biura Detektywistycznego! Tajemnica srebra to kolejna nowość. Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Książki idealnie nadają się dla dzieci, które zaczynają samodzielnie czytać.

Do kupienia: klik

„Miastunauci” Wydawnictwo Babaryba, Tytus Brzozowski

Książka typu picture book dla starszych dzieci autorstwa znanego akwarelisty. Wyrusz w podróż po baśniowym mieście pełnym odniesień do architektury polskich miast z wyjeżdżającymi z pięter tramwajami, są też tajemnicze postacie. No majstersztyk! W tej pobudzającej wyobraźnię graficznej opowieści podążaj za chłopcem i pingwinem, którzy poszukują tajemniczej dziewczyny.

Do kupienia: klik

„Śmieci”, Wydawnictwo Babaryba, Gerda Raidt

Mocno na czasie są aktualnie książki o ekologii, zero waste i tego typu tematach i to mnie bardzo bardzo cieszy! Świadomość naszych dzieci to bardzo ważna sprawa. Książka traktuje o tym jak dużo śmieci produkujemy my ludzie. Możemy je znaleźć nie tylko na wysypiskach czy w spalarniach, ale i w lasach, w oceanach, w kosmosie, na Księżycu, a nawet na Marsie!

Z tej książki dowiecie się nie tylko wszystkiego o śmieciach, ale też odkryjecie, jak skutecznie walczyć z ich nadmiarem, tak by uchronić naszą Ziemię przed ekologiczną katastrofą!

Ja ją sobie zapisuje w zakładce „do kupienia”

Do kupienia: klik

„Plastik fantastik”, Wydawnictwo Babaryba, Eun-Ju Kim & Ji-Won Lee

Ta książka mignęła mi na IG już kilkanaście razy. Znów chyba obowiązkowa pozycja dla czytelników w szkolnym wieku. Podobno to pierwsza tego typu publikacja dla młodych czytelników, która tak atrakcyjnie i wyczerpująco opowiada historię powstania plastiku oraz jego popularności, a w końcu szkodliwej nadprodukcji. Ogrom plastikowych śmieci szkodzi środowisku naturalnemu oraz zagraża równowadze ekologicznej na Ziemi. W tej książce znajdziemy nie tylko sporą dawkę wiedzy o tworzywach sztucznych (przystępnie napisaną oraz kolorowo zilustrowaną przez koreańskich autorów), ale też praktyczne porady oraz inspirujące pomysły na ograniczenie codziennego zużycia plastiku. Mam w sobie dużą odpowiedzialność w tym temacie, więc książka zapewne niedługo trafi na naszą półkę.

Do kupienia: klik

Jeżeli macie swoje jesienne hity podzielcie się z nami!

print

Polecam zajrzeć też tutaj